Çat Kapı Gelen Misafire: Gonca Gül Böreği

Biz çalışanlar için hafta içinde misafir ağırlamak bir parça zorlayıcı olabiliyor. Zaten yorgun argın çıkıyoruz o işten, kalan enerjimizi de birkaç saat trafikle boğuşarak harcıyoruz, ne misafiri allasen? Pijamaları çekip tv karşısında yayılmak dururken ne gerek var değil mi? Değil. Misafir olmak da, misafir ağırlamak da çok güzel şeyler. Sırf bütün günümüzü plazalarda toplantı set ederek geçiriyoruz diye kendimizi bu güzelliklerden mahrum bırakmaya hiiiiç gerek yok. Biraz da kendimiz için bir şeyler schedule edelim, ve hafta içi gelen misafirlere uygun pratik işler yapalım istiyorum. Bunlardan biri de Gonca Gül Böreği.

Gonca halinde bir güle benzediği için bu ismi alan böreği hazırlaması da, şekil vermesi de oldukça kolay. Tavsiyem muffin tepsisi kullanmanız, en kolay ve rahat pişirme yolu börekleri hazırlayıp tek tek muffin tepsisine dizmek çünkü.

Malzemeler:

6 Adet Yufka

Yarım Paket (125 gr) Margarin

400 gr Beyaz Peynir

1/2 Demet Maydanoz

Üzeri için yumurta ve çörekotu

İlk olarak yapmamız gereken margarini eritmek. Ufak bir kap veya sos tenceresi yeterli olacaktır. Margarini eritirken sadece yanmamasına dikkat etmek gerekir, bunun için de en küçük ocakta, en kısık ateşte eritmek önemli. Margarin erirken muffin tepsisini yağlayıp bir kenara koyalım, uslu uslu sırasını beklesin.

Böreğin harcı için peynirleri bir kaba ufalamak, üzerine de yıkayıp ince ince doğradığımız maydanozu eklemek yeterli.

İşin zevkli kısmı bundan sonra başlıyor 🙂

Yufkaları ayırıp, her bir yufkayı dörde bölerek üçgen şeklinde parçalar elde edelim. Üçgen yufkamızın üç kenarına birden, hafif iç kısmına doğru denk gelecek şekilde erimiş margarinden birkaç damla ekleyelim.

Üçgen yufkayı ortasından tutup, büzerek spiral şeklini alıncaya dek kıvıralım ve orta kısmına peynirli harcı yerleştirelim.

Ardından yufkanın kenarında kalan kısımlarını alta doğru toplayarak bohça haline getirelim ve muffin tepsisine birer birer yerleştirelim.

Aslında en güzeli börekleri bir gün veya birkaç saat önceden hazırlayıp, biraz dinlendikten sonra pişirmek, ama buna vakit yoksa hemen de fırına girebilirler. Olur da pişirmeden bekletirseniz, fırına vermeden önce bir yemek kaşığı margarini eritip biraz sütle karıştırıp böreklerin üzerinde gezdirmekte fayda var.

Fırına vermeden önce üzerlerine yumurta sarısı sürüp çörekotu serpiştirelim, ve 180 derece fırında yaklaşık 40 dakika pişirelim. Böreklerin üzeri kızardığı anda fırından çıkmaya hazır demektir.

Artık misafirlerimize böreğimizi sıcak sıcak ikram edip, sevdiklerimizle geçen güzel bir akşamın tadını çıkarabiliriz. Afiyet olsun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − 12 =