Gidilesi Mekanlarda Bu Hafta: Ot Caddebostan

Günlerden cumartesi olmuş, o dört gözle beklenen hafta sonu gelmiş. Planlar programlar yapılıyor, nereye gitsek, ne yesek ne içsek soruları havalarda uçuşuyor. Kimi keyif, kimi eğlence, kimi sakin bir hafta sonu peşinde. Eğer bu planlar Anadolu yakasında, Bağdat Caddesi civarında yapılıyorsa, oralarda olanlar için çok güzel bir önerim var bugün.

Caddebostan Kültür Merkezi’ne aşinaysanız, o sokağın içinde ve çevresindeki sokaklarda yer alan birbirinden güzel bir sürü cafe, pub, restoran vb mekanların da farkındasınızdır. Ben size en bariz, en göze çarpan yer olan Ot’tan bahsetmek istedim.

Ot CKM’nin hemen yanında bulunan, görülmemesi kesinlikle imkansız olan kocaman bir yer. Bahçe bölümü de, içerisi de gayet geniş. Tabelayı eskaza gözden kaçırsanız bile, sapsarı sandalyeleri ve koltuklarıyla dikkatinizi çekmemesi mümkün değil. Dışarıda ısıtıcılar ve her daim şal servisi olsa da, sigara kullanmayan ve zaten her türlü hava koşulunda üşüyebilen biri olarak içeriyi tercih ettim. Dekorasyonun güzelliğini gördüğümde de iyi ki öyle yapmışım diyebildim.

İçerisi kocaman sandalyeler ve rahat koltuklarla dolu, gayet ferah bir yer. Masaların dip dibe yerleşmemiş olması ve yemek yerken yan masayla dirsek temasına girmeye gerek olmaması da ayrıca takdir edilesi. Masaların arkasına yerleştirilmiş, insana Londra’da bir sokakta geziyormuş da az sonra Sherlock Holmes’la çarpışacakmış hissi veren  aydınlatmalar pek güzel. Fakat mekanın en güzel ve benim gibi kitap kurtlarına göre en cazip tarafı, arka taraftaki kocaman kütüphanesi.

20161126_170207

Aynı tip lambalarla aydınlatılmış olan bu bölümde, koskocaman “Okumak Serbest!” yazısının altında raflar dolusu kitap yer alıyor. Aklınıza gelebilecek hemen her konuda türlü çeşitli kitap var.  Psikanalizden medyaya, eski romanlardan çocuk kitaplarına uzanan geniş bir seçki mevcut. Çoğunluğu eski kitaplar olmakla beraber, epey güzel materyallere rastlanabiliyor.

Kitabınızı aldınız, masanızı seçtiniz, okurken yemelik içmelik bir şeyler sipariş verdiniz diyelim. Gelen servis büyük ihtimalle sizi şaşırtacak ve yüzünüzde minnoş bir gülümseme oluşturacaktır. Çünkü mekanın diğer bir alamet-i farikası da servisin güzelliği. Tabaklarda küçük esprili notlar, bardakların üstünde aforizmalar filan derken hem yedirip hem güldürmeyi başarıyorlar.

20161126_161624

Menü çok geniş, sağlıklı sağlıksız her türlü seçenek mevcut. Gündüz gittiğim için alkol tercih etmemiş olsam da kokteyllerde aklımın kaldığı da bir gerçek. Özellikle Hıyar Ağasını denemek için tekrar gitmek lazım diye düşünüyorum.

Yakın zamanda kafeini bırakmış ve kahveyle yakın ilişkisine mesafe koymuş biri olarak, her zamanki gibi çay tercih ettim. Genelde kafam kadar kupalarla çay içmeyi sevdiğimden burada da kupada çayı tercih ettim, gelen servis gayet başarılıydı. Tatlı seçenekleri de az ama öz, denediğimiz sıcak browni çok lezzetli. Sufle ise bir aylık çikolata krizini bir oturuşta kesecek kadar güzel. Özellikle çoğu mekanda sufle diye paketli hazır volcano pişirip getirdiklerini düşününce, gerçek fırın suflesi servis eden mekanları daha da takdir edesim geliyor.

20161126_163036

Tek sıkıntısı servisin bir parça yavaş olması. Özellikle orada olduğum saatlerde çok anormal bir kalabalık olmadığını ve nispeten tenha olduğunu düşünürsek, bir tatlı için biraz fazla bekledik diyebilirim. Ame gelen tabağın lezzeti ve sunumu bu sıkıntıyı da unutturdu.

Çocuklu aileler, kalabalık gruplar, kız kıza gezmeler, doğum günleri vs aklınıza gelebilecek her türlü okazyon için gidilesi bir yerdir.

Gittim, gördüm, tavsiye ederim.

OT Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − 12 =