Gizli Hazine: Retro Burger

Gayrettepe-Esentepe-Balmumcu üçgeninde hayatının son 10 yılını geçirmiş biri olarak, bu bölgeye aslında İstanbul çalışma hayatının Bermuda Şeytan Üçgeni denebileceğini düşünüyorum. Evden çok işyerinin bulunduğu bu alanda metrekare başına düşen beyaz yakalı sayısı da epey yüksek. Haliyle buralarda öğle tatili tabir ettiğimiz 12:00-14:00 saatleri arasında, civardaki tüm mekanların hıncahınç dolu oluyor. Ancak bugün size anlatacağım hamburgerci kardeşimiz için ofisten erken çıkıp, koşa koşa gidip masa kapmayı göze alabilirsiniz emin olun.

Retro Burger’e gizli hazine dememin sebebi, sokaktan geçerken eskaza görüp de girebileceğiniz bir yer olmaması. Yıldız Posta Caddesi’nde Türk Telekom’un hemen arkasında kalan içerlek binanın altında yer alıyor. Bahçe girişinde tabelası olsa da çok göze çarpmıyor, o yüzden genelde sadece bilenler geliyor buraya. Buna rağmen öğlenleri çok kalabalık, zaten toplamda en fazla 10 masası olduğunu düşünürsek, öğle tatillerinde önünde uzun kuyruklar oluşabiliyor.

Bu kendi halinde butik burger dükkanı, her şeyiyle ismine layık olabilecek şekilde tasarlanmış. Masalardan tutun duvardaki dekorlara, hatta menüdeki burger çeşitleri için seçtikleri isimlere kadar her şey dibine kadar retro. Masalar 70’lerin pop-art dekoruna uygun desenlerde, tahta sıralar ve taburelerde oturarak yemek yiyoruz burada. Zaten bahsettiğim tüm masalar bahçede bulunuyor, iç alan çok ufak olduğundan sadece 1 tane masa var. Dolayısıyla Retro Burger aslında sadece güzel havalarda gelinebilecek bir yer.

Dediğim gibi, menüde yer alan burger isimlerine bakınca da son derece retro seçenekler karşılıyor bizi. Hulk’lar, Zorro’lar, Tommiks’ler, Red Kit’ler ve dahi Kara Murat’lar arasından seçim yaparken, çizgi romanlarla geçen çocukluğumuza hafif bir flashback yaşanıyor. Menü az ama öz; klasik burger severlerin yanında acı severler, tavukçular hatta vejetaryenler bile düşünülmüş. Acı severler için Zorro’yu şiddetle tavsiye ederim, tadına baktığınız zaman neden ‘şiddetle’ dediğimi muhtemelen anlayacaksınız zaten, biraz şiddetli bir burger kendisi 🙂 Acı çekmek bana göre değil diyenler için de önerim Super Mario. Bu burgerlerin ikisi de mantar, karamelize soğan ve formülünü halen çözemediğim ballı hardallı enfes bir sosla hazırlanıyor. Türk damak tadına daha yakın bir şeyler arayanlarsa, köz patlıcanlı Kara Murat sayesinde bu isteği  giderebilirler.

Burgerler genelde patates ve içecekle beraber menü olarak servis ediliyor. Patatesler kızardıktan sonra üzerlerine özel baharatlı bir karışım dökülerek servis ediliyor. Bu karışımın içinde neler olduğunu defalarca sormama rağmen ser verip sır vermediler, sadece içinde parmesan ve toz biber olduğunu öğrenebildim.  Ama çok başarılı bir karışım olduğuna şüphe yok.

Mekanın en büyük problemlerinden biri servis süresi. Normal zamanda 15 dakikada hazır olan burger için, kalabalık günlerde bekleme süresi 30-40 dakikaya kadar çıkabiliyor. Paket servis konusunda bir tecrübem yok, ama duyduklarıma göre çok sıkıntı yaşanabiliyormuş. Öğle saatinde restoran servisine zor yetiştiklerini düşünürsek, paket serviste hepten zorlanıyor olmalarına açıkçası çok şaşırmadım.

Olur da yolunuz Gayrettepe’ye düşerse, veya halihazırda buralarda çalışıp da öğle arasında lezzetli bir burger yemek isterseniz, Retro Burger’e mutlaka uğrayın derim.

Afiyet olsun! 🙂

Retro Burger Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × two =