Çakmak Kahvaltı Salonu

Beşiktaş’ta çarşı içinde, sıra sıra kahvaltıcıların yer aldığı Çelebioğlu Sokak’tayız bugün. Müdavimleri bilir, bu sokak içinde farklı bütçelere ve damak zevklerine uygun çok sayıda kahvaltı salonu vardır. Biz bugün Çakmak Kahvaltı Salonu’nu inceleyeceğiz.

Çakmak Kahvaltıyı tamamen tesadüf eseri, yemek yiyecek mekan aradığımız bir öğle tatilinde keşfettik. Balmumcu’daki ofisten kokoreç sayıklayarak çıkıp, Beşiktaş’a inince ibreyi dönere çevirdiğimiz; bütün dönercilerin tıklım tıklım olmasıyla hayal kırıklığına uğrayıp bari kahvaltı yapalım diyerek tüm kararlılığımızı sergilediğimiz sıradan bir gündü. Arkadaşlarımızdan birinin yönlendirmesiyle kendimizi Çakmak’ta bulduk.

Sokaktaki diğer mekanlara kıyasla Çakmak daha ufak ve salaş kalıyor, bu yüzden ilk bakışta fazla dikkat çekmeyebilir. Genelde öğrencilerin tercih ettiği bu salon uygun fiyatlı olmasıyla özellikle öne çıkıyor. Ön tarafında sokağa bakan masalardan birinde oturup, geleni geçeni izleyerek kahvaltı yapmak keyifli.

Mekanda özellikle 2 farklı kahvaltı menüsü oluşturulmuş; bu menülerin dışına çıkıp, istediğiniz ürünleri tek tek sipariş verip kendi kahvaltınızı da oluşturmanız mümkün. Yok ben uğraşamam diyorsanız, vakit ve iştah durumunuza göre Klasik Menü veya Full Menü gibi iki farklı seçeneğiniz var. Klasik Menüde 2 çeşit peynir, zeytinyağı ile servis edilen domates-salatalık söğüş, zeytin, bal-kaymak ve istemediğiniz kadar çay mevcut. Full menüde ise daha fazla peynir çeşidinin yer aldığı peynir tabağı, çingene salatası, acuka, reçel, pişi, yumurta gibi eklemeler yapılmış.

Biz klasik menü seçtik, yanına pişi ve kaşar peynirli menemen eklemeyi tercih ettik. Siparişi verdikten yaklaşık 2 dakika sonra serpme kahvaltıyı masada gördüm, ki benim için bir ilkti, hala şaşkınım. Pişiler ve menemen bile 5 dakika içinde ve sıcacık bir şekilde masamızdaydı. Pişiyi başarılı buldum, oldukça büyüktü ve güzel hazırlanmıştı. Kaşarlı menemen de pişmiş menemen üzerine sıcakken kaşar peyniri rendesi eklenerek yapılmış, ki şahsen sevdiğim usul budur, o nedenle beğendim. Çay sınırsız, büyük çay seçerseniz kocaman kupalarla da çay içebiliyorsunuz.

Bu ufak salaş salondan gurme usulü bir kahvaltı beklediyseniz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Çok farklı ve özel malzemeler kullanılmadığı, organik peynirler zeytinler olmadığı için, bu anlamda gözünüz çok da yükseklerde olmasın derim. Köy yerinde ne aradığını bir türlü anlayamadığım Nutellalı, jambonlu, krepli köy kahvaltılarına rakip olabilecek bir mekan değil açıkçası. Ama aradığınız uygun fiyata, kaliteli ve lezzet olarak tatmin edici bir kahvaltıysa, Çakmak Kahvaltı Salonu tam aradığınız yer olabilir. Kişi başı 15-20 TL arası bir fiyata güzel ve keyifli bir kahvaltı yapmak mümkün.

Afiyet olsun! 🙂

Çakmak Kahvaltı Salonu Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven + 11 =