İmambayıldı: Kolay Versiyon

İtiraf ediyorum: Şu yazıya başlamadan önce imambayıldı ayrı mı yazılır, birleşik mi diye Google amcayı biraz yıprattım. En sonunda TDK’ya başvurdum, birleşik yazılıyormuş. Benim versiyonum olan imambayıldıyı yapması yazmasından kolay, emin olun. Aslında bugün yapacağımız, imambayıldıya çok benzeyen bir zeytinyağlı patlıcan yemeği. Patlıcan bize bu mevsimin en güzel hediyelerinden biri, gelin bugün onu bol naneli, zeytinyağlı bir yemekle değerlendirelim.

Kolay İmambayıldı

Malzemeler

1 Kg Patlıcan

2 Adet Soğan

4 Diş Sarımsak

2 Adet Domates

1 Tatlı Kaşığı Tuz

2 Çay Kaşığı Şeker

4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı

1 Yemek Kaşığı Kuru Nane

1/2 Çay Kaşığı Sumak

1-2  Su Bardağı Su

1 Büyük Kap Tuzlu Su

Yapılışı

İlk defa patlıcan pişirecekleri uyarayım, kendisi biraz nazlı bir sebzemiz. Soyup doğradıktan sonra biraz oyalanırsak, “Beni burada unuttular” diye üzüntüsünden hemen kararmaya başlar. Bir de biraz acı olduğundan pişmeden önce o acılığının gitmesi gerekiyor, bunun da devası tuzlu su. Bu yüzden  ilk yapacağımız şey büyükçe bir kabı suyla doldurup, içine biraz tuz atmak. Patlıcanların baş kısmını keselim, şöyle bir sudan geçirip alacalı soyalım. Soyduğumuz patlıcanları iri küpler halinde doğrayıp, kararmamaları için hemen tuzlu suya atalım. Hepsini topluca soyup bir kenarda bekletmenizi tavsiye etmem, dediğim gibi kararabilir, en güzeli soyduklarınızı hemen doğrayıp suya atmak.

Patlıcanlar denizde yüzen minimini balıklar misali suda beklerken, biz diğer malzemelerimizle ilgilenelim. Domateslerimizi ikiye bölüp rendeleyelim, bir kenara alalım, onlar sırasını bekleyedursun. Soğanları yarım ay şeklinde (piyazlık da derler) doğrayalım. Sarımsakları küçük küçük doğrayalım, rendelemeye gerek yok, biraz ufak parçalar halinde tencereye girseler yeter.

Biz tüm bu hazırlıkları yaparken patlıcanlarımız da o esnada acılığını bırakmış olmalı. Zaten suyun rengi koyulaşmışsa patlıcanların işi tamam demektir. Kağıt havlu yardımıyla iyice kuruladığımız patlıcanlarımız da artık pişmeye hazır.

Büyükçe bir tencereye zeytinyağını ekleyelim ve orta ateşte soğan ve sarımsakları yağda kavurmaya başlayalım. Soğanların rengi biraz dönünce, tuzu ve şekeri ilave ederek kavurmaya devam edelim. Soğanlar iyice yumuşayıp pembeleşmeye başladığında patlıcanları da tencereye atalım ve birkaç dakika kavuralım. Patlıcanlar biraz yumuşayana kadar, ara ara karıştırarak kavurmaya devam edelim. Normalde imambayıldı, musakka gibi yemeklerde patlıcan önden kızartılır, biz burada kızartma yerine yağda biraz kavurup yumuşatmayı tercih edeceğiz. Yumuşamaya başladıklarında rendelenmiş domatesleri de ekleyelim ve biraz daha çevirelim. Domatesler bu aşamada su bırakacaktır ki yaz domatesinin en güzel yanlarından biri de bu, yemeklere fazla su eklemeye gerek bile kalmıyor bu sayede. Bizim kullandığımız domatesler bol sulu olduğundan sadece 1 su bardağı su yeterli oldu. Sizin gözünüze bu miktar az görünürse biraz daha ekleyebilirsiniz, malum her domates aynı sonucu vermiyor. Suyu ekleyip kaynamasını bekleyelim. Kaynadıktan sonra altını kısarak, kısık ateşte pişmeye bırakalım.

İmambayıldı veya herhangi bir patlıcanlı yemek yaparken, düdüklü tencere yerine normal tencere kullanmanızı tavsiye ederim. Patlıcan da kabak gibi çabuk pişen bir sebzedir, düdüklü tencerede pişmesi 2 dakika bile sürmez. Düdüklü tencereyi açıp kontrol etme şansımız olmadığından, çok fazla pişip ezilme riski var. Normal tencerede en kısık ateşte pişme süresi 30 dakikayı geçmiyor. Pişip pişmediğini patlıcanlara çatal batırarak da anlayabiliriz, patlıcanlar yumuşadıysa pişmiş demektir. Piştikten sonra içine kuru nane ekleyip karıştıralım. Naneleri pişirmeden önce eklememeye dikkat edelim, pişen nane acılaşıyor ve yemeğin tadını bozabiliyor. En son olarak zevkimize göre az bir şey de sumak ekleyip karıştırdık mı, kolay yoldan yaptığımız imambayıldı hazır demektir.

Artık imambayıldıyı güzel bir servis tenceresine alıp, buzdolabında en az 2-3 saat soğutup, yaz akşamlarında soğuk soğuk yiyebiliriz. Yanında karışık bir salata veya buz gibi bir kap yoğurtla muhteşem bir yaz öğünü olabilir.

Afiyet olsun! 🙂

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 1 =