Kadıköy Tiyatro Festivali & Draft Gastro Pub

Uzun sayılabilecek bir aradan sonra nihayet bloguma dönebilmenin sevincini yaşıyorum bugün. İtiraf ediyorum: Temmuz ayında üstüste tatiller, yeni yerler, yeni lezzetler ilgimi biraz fazlaca cezbetti. Tatilden döner dönmez de sevgili telefonum bir anda bozulmaya karar vererek hem beni epeyce oyaladı, hem de sosyal medyadan uzak bıraktı. Yetmezmiş gibi bir de üstüne tatil boyunca blog için arşivlediğim her türlü materyali yoketti 🙁 Neyse ki kendisini geri alabildim, hem de tamamen yenilenmiş olarak. Şimdi de açığı kapatma zamanı 🙂

Hazır yeniden yazma imkanına kavuşmuşken, hafta sonunda gittiğim Kadıköy Tiyatro Festivalinden sıcağı sıcağına bahsetmek isterim sizlere, çünkü az zamanı kaldı. Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği festival kapsamında, Selamiçeşme Özgürlük Parkı içindeki amfitiyatroda her akşam farklı bir oyun Kadıköylülerle buluşuyor. 12 Ağustos Cumartesi akşamı bu festivale katıldım ve çok güzel bir oyun izledim, bu vesileyle de Selamiçeşme’deki bir süredir denemek istediğim Draft Gastro Pub’a uğradım.

Draft Gastro Pub’ın Selamiçeşme dışında Erenköy, Acıbadem ve Moda ile beraber toplam 4 şubesi var. Selamiçeşme şubesi Bağdat Caddesi üzerinde, Özgürlük Parkı’ndan yürüyerek 5 dakika mesafede bulunuyor. Uzmanlık alanları ağırlıklı bira, dolayısıyla bira çeşitleri çok geniş. Lager, Ale, Belgian gibi her türden farklı seçenekler arasında ne yapacağınızı bilememe olasılığınız yüksek, hele ki benim gibi bira kültürü biraz kıtcana olan biriyseniz. Ama merak etmeyin, mekanın bira uzmanı her daim orada ve yardıma hazır. Kararsız kaldığınız noktada ona başvurabilirsiniz. Veya hangi yemekle hangi birayı söylemeliyim gibi bir endişeniz varsa, yemek menüsünün alt kısmındaki açıklamalardan faydalanabilirsiniz.

Draft’ın yemek menüsünde başlangıçlar, salatalar, et yemekleri, burger ve pizza çeşitleri bulunuyor. Cadde cafelerinde genelde alışık olduğumuz fasikül fasikül menülerden yok burada. Az ve öz seçenek mevcut, ki bunların çoğunluğu bira yanına yakışacak türden. Çok aç olmadığımız için başlangıçları es geçtik ama Pekin Ördekli Çıtır Roll‘da aklım kaldı açıkçası. Bir dahaki sefere onu mutlaka deneyeceğim. Gerçi çok da fazla sipariş vermemek lazım burada, çünkü oturduktan bir süre sonra bir sepet dolusu patlamış mısır gelip önünüze konuyor ikram olarak. Ufacık çerez kasesini bile hesaba yazan mekanlardan sonra, bu izzet ikram insanın hoşuna gidiyor tabi ki.

Ana yemeklerden Gravyerli Sosis tercih ettim. Izgara sosisin yanında patates tava, ballı hardal sos ve peynir sos ile servis ediliyor. Özellikle ballı hardal sos favorim oldu, bugüne kadar BiBuçuk dışında hiçbir pubda yediğim ballı hardallı sos bu kadar lezzetli değildi. Bundan sonraki niyetim, Draft’a enikonu aç olduğum bir gün gidip birkaç çeşit daha denemek.

Bu mini ziyafetin ardından Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği Tiyatro Festivalinden de bahsetmemek olmaz tabi. Festival 16 Ağustos Cuma gününe kadar devam ediyor, yani hala güzel bir oyun izleme şansınız var. Oyunları izlemek ücretsiz, ancak garantili güzel bir yerim olsun istiyorsanız davetiyelerinizi Kadıköy’ün farklı kültür merkezlerinin gişielerinden temin edebilirsiniz. Her gün 14:00 itibariyle, o günkü oyun için bu gişelerden davetiye dağıtımı başlıyor. Yalnız uyarmam gerekir, epey kuyruk oluyor gişelerde. Oyundan oyuna bu durum değişmekle beraber, özellikle haftasonu kuyruklar çok uzayabiliyor. Ben şahsen 12 Ağustos cumartesi günkü Ahududu oyunu için 12:00 civarında CKM’ye gittim, ve gittiğimde zaten kısa bir kuyruk oluşmuştu bile. Gişe açılma saatine kadar kuyruk 150-200 kişi civarında bir yerleri bulmuştu. O yüzden siz siz olun, festival programına bakıp özellikle görmek istediğiniz oyunlar için erken gidin derim.

Benim izlediğim oyun Tiyatrokare tarafından sahnelenen, dünyaca ünlü bir kara komedi eseri ve dünyada en çok sahnelenen oyunlardan biri olan Ahududu. Aile yadigarı konaklarını pansiyon olarak işletip, kendilerinden oda kiralayan yalnız ve kimsesiz insanları ahududu likörüyle zehirleyerek huzura kavuşturan iki tonton halanın hikayesini anlatıyor. Mürşide ve Müşfike adlı halaları canlandıran Melek Baykal ve Suna Keskin oyunun başrolleri, ki ikisini bir arada sahnede izlemek inanılmaz keyifli. Oyunun yönetmeni, aynı zamanda halaların akli dengesi yerinde olmayan yeğenleri rolünde harika bir performans gösteren Nedim Saban. İzlemek isteyenler için ay içinde Ahududu çeşitli şehirlerde turnede olacak. Şöyle güzel bir oyun izleyeyim, hem oyunculuğa doyayım hem de gülmekten gözümden yaşlar gelsin diyorsanız mutlaka değerlendirin.

Hem Draft Gastro Pub, hem de Kadıköy Belediyesi sayesinde çok güzel bir gün geçirdik o gün. Şunu asla unutmamak gerekir ki hayatımızda güzel şeyler de oluyor, olmaya da devam edecek. Tıpkı Sevgili Melek Baykal’ın o gece dediği gibi, “O güzel günler geri gelecek!”

Moralinizin yüksek, düşüncelerinizin pozitif, keyfinizin daim olduğu bir hafta diliyorum.

Draft Gastro Pub Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three + five =