Kolay Yaz Menüsü: Mantar Sote ve Köz Patlıcan Salatası

Yaz günü mutfağa girmek bazen küçük çaplı bir eziyet haline gelebiliyor. Hava zaten sıcakken, bir de mutfakta alev alev yanan ocakların, fırınların karşısında cehennem simülasyonu yaşamak pek cazip bir seçenek değil. Bu yüzden yazın genelde kolay ve pratik yemekleri, çoğunlukla da sebze yemekleri veya salata gibi soğuk yemekleri tercih etmemiz normal. Bugün sizlere mantar sote ve köz patlıcan salatasından oluşan, gayet hafif, pratik ve kolay bir yaz menüsü hazırladım. Hazırsanız tariflere geçelim;

Mantar Sote

Malzemeler

1 Paket/400 gram Doğranmış Mantar

1 Orta Boy Soğan

2 Orta Boy Domates

1 Adet Yeşil Biber

1 Adet Kırmızı Kapya Biber

2 Yemek Kaşığı Sıvı Yağ

1 Tatlı Kaşığı Tuz

1 Çay Kaşığı Karabiber

Yapılışı

Mantar sotenin kolay ve pratik yemekler arasında ayrı bir yeri var. Yeri geldiğinde ana yemek de olabiliyor, yeri geldiğinde et veya tavuğun yanına garnitür de. Biz yaz günü ağır yemekleri çok tercih etmediğimiz için, bugün kendisini ana yemek olarak değerlendireceğiz.

Mantar sote veya herhangi bir soteyi hazırlarken geniş ve yayvan bir tava kullanmanızı öneririm. Bu sayede kullandığınız tüm malzemelerin ısıya temas ederek pişmesi kolaylaşacaktır. Wok tavanız varsa onu da kullanabilirsiniz.

Başlangıç için soğanı yemeklik, biberleri jülyen doğrayalım. Domatesleri rendeleyelim. Seçtiğimiz tavayı ocağa koyalım ve sıvıyağ ile yemeklik doğradığımız soğanları içine ekleyip, orta ateşte sotelemeye başlayalım. Soğanlar hafiften yumuşayıp renkleri pembeye dönmeye başlayınca biberleri ekleyip sotelemeye devam edelim. Biberleri biraz yumuşattıktan sonra domateslerimizi ekleyelim. Domatesi de şöyle bir çevirip, yıkadığımız mantarları ve baharatları ilve ederek kapanışı gerçekleştirelim. Bundan sonrası ara ara karıştırarak pişirmeye devam etmek. Mantarlar başlangıçta su bırakacaktır, bıraktığı suyu yeniden çektiği zaman pişmiş demektir. Suyunu bıraktıktan sonra tavanı üzerine uygun boy bir kapak kapatıp, kendi halinde pişmeye bırakabiliriz, ara ara kontrol etmek şartıyla tabi. Suyunu çektikten sonra 1-2 dakika daha kavurduğumuz mantar soteyi sıcak sıcak servis edebiliriz.

Köz Patlıcan Salatası

Malzemeler

4-5 Adet Patlıcan

1 Kg Kaymaksız Yoğurt

4 Diş Sarımsak

Yapılışı

Az malzemeyle çok ve büyük işler yapmak isteyenlere hitap eden bir salatadır köz patlıcan salatası. Közlenmiş patlıcanın farklı sebzelerle karıştırıldığı versiyonları da vardır, ama yaz günü en güzeli soğuk soğuk yoğurtla yenenidir. Özellikle et yemeklerinin yanına ve rakı sofralarına çok yakışan bu salatayı yapması da gayet kolay. Tek zahmetli kısmı patlıcanları közlemek, o da sadece biraz vakit aldığı için.

Pİyasada kavanozla satılan hazır közlenmiş patlıcanlar da var, ama her şeyin doğal ve ev yapımı olanından yana olduğum için kendim közlemeyi tercih ediyorum. Patlıcan közleme işini ister uygun bir fırında, ister doğrudan oca üstünde yapabilirsiniz. Ocağım batmasın diyorsanız, bir adet közlemeç edinip kullanmanızı tavsiye ederim. Ben kullanıyorum, gerçekten büyük rahatlık. Küçük bir itiraf: ismine yıllardır közlengeç dediğim şeyin asıl adının közlemeç olduğunu bugün itibariyle öğrendim ben de, bloggerlık nelere kadirmiş meğer…

Közleme işleminin tek zorlayan kısmı dozajı ayarlamak. Çok kısık ateşte saatlerce pişmeyip fenalık geçirtebilirken, saplam bir ateşle de sebzeyi közlemek yerine orasından burasından yakıp mundar etme riski var. Ben genelde ocağın en geniş kısmının en kısık derecesinde yapmayı tercih ediyorum, çok lezzetli oluyor. Közlemeçi ocağımıza yerleştirelim. Patlıcanlarımızı yıkayıp kurulayalım ve çatalla birkaç yerinden delikler açalım, ki içi iyice közlensin. Delik deşik ettiğimiz patlıcanları közlemeçe alalım ve ateşin üzerinde ara ara çevirerek közleyelim. Patlıcanı her yöne çevirerek eşit közlemek önemli. O sepsert patlıcanlar yumuşacık olana kadar işleme devam edelim. Yumuşadıktan sonra ocaktan alıp kabuklarını soyabiliriz. Yeni közlenmiş patlıcan haliyle epey sıcak olacaktır, bu nedenle ya hemen soymayıp biraz beklemenizi ya da eldiven kullanmanızı öneririm. Merak etmeyin, iyi közlenip yumuşayan patlıcanın kabuğu çok kolay çıkar, o yüzden soyma işlemi epey kısa sürecektir.

Soyduğumuz köz patlıcanları küçük küçük doğrayıp salata kabımıza alalım. Yoğurdumuzu da başka bir kaba aktaralım. Sarımsakları soyup ezelim ve yoğurda karıştıralım. Köz patlıcanı da yoğurtla karıştırdık mı salatamız hazır demektir.

Birçok salatada olduğu gibi bunda da tuz kullanmıyorum. Dileyen bir çimdik ekleyebilir, damak zevkine bağlı ama bence yoğurdun tuzu yeterli oluyor. Salataların hemen hepsini tuzsuz tüketen biri olarak aynı sistemi size de tavsiye ederim. Damak tadınız alıştı mı bir süre sonra tuza hiç ihtiyaç olmadığını anlamaya başlıyorsunuz. Çayı kahveyi şekersiz içmek gibi, bir yerden sonra geriye döndüremeyeceğiniz alışkanlıklardan biri.

Bugün için hazırladığım bu hafif menü benim yazın en sevdiğim kombinasyonlardan biri. İsteğe göre mantar sote de, patlıcan salatası da az bir miktar pul biber serpilerek servis edilebilir, ikisine de çok yakışıyor. Bu yemeklerin ikisini birden hazırlamak toplamda 1 saatinizi bile almayacaktır. Yanında soğuk bir içecekle güzel bir yemek alternatifi olacaktır sizler için.

Afiyet olsun! 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four + 1 =