Bodrum’da Kalabalıktan Kaçma Rehberi

An itibariyle özel sektördür, kamudur herkes için resmen başlayan bayram tatili sayesinde hepimiz Ege bölgesine akın ettik. Her bayram olduğu gibi küçük çaplı bir kavimler göçünün yaşandığı bu güzide bölgemizde, kalabalıktan adım atacak yer bulmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Bir de işin kötüsü, Bodrum’a gelirken İstanbul’u arkamızda bırakamamak gibi bir huyumuz var maalesef. Bu kalabalıktan daha kötüsü yollarda aşırı hızlı gidip hatalı sollama yapan, metrobüse biner gibi Muttaş’a binmeye kalkışan, beachlerde itiş kakış oturmayı marifet zannedenler. Son yıllarda şahsen hemen her bayramı Bodrum’da geçirmiş biri olarak, kalabalıktan kaçma konusunda kendi çapımda bir uzmanlık geliştirmiş bulunuyorum. Yıllardır gide gele en kalabalık ve popüler mekanları tespit ettim, bunun yanında daha az kalabalık ama güzel ve kaliteli hizmet alınabilecek yerleri de öğrendim. Bugün de sizlerle bu altın değerindeki bilgiyi paylaşmak isterim. İşte Bodrum’un aşırı kalabalığından biraz da olsa uzak kalabileceğimiz yerler.

Aspat Beach Hotel

Akyarlar’ın ilerisindeki Aspat koyunda bulunan bu otel ve sahili, sıkış tıkış beach’lerden sıtkı sıyrılanlar için ideal bir ortam. Bazı kaynaklarda Aspat Termera Resort ismiyle de geçen bu otel Akyarlar’ın ilerisinde, Karaincir’i geçtikten sonraki ilk koyda bulunuyor. Geniş bir arazide, çimlerin üzerinde hamaklı minderli yatış alanı arayanlar için ideal. Kalabalık olmaya yine kalabalık, ama arazi geniş olduğu için dipdibe oturmak zorunda kalmıyorsunuz. Tek kusuru fazlaca rüzgarlı olması, bu nedenle bünyesinde bir de sörf okulu barındırıyor. Giriş ücreti kişi başı 60 TL, yeme içme dahil. İade olmadığı için artan  parayı geri alamıyorsunuz, ancak çıkarken alabildiğiniz kadar içecek yüklenip gitmenize bir şey demiyorlar 🙂

Gümüşlük Balık Evi

Gümüşlük (maalesef) son dönemlerin en popüler noktası. Yeme içmesi, eğlencesi vb her şeyiyle büyük keyif alacağınız bu koyun tek problemi Bodrum’un merkezinden bile kalabalık olması. Öte yandan, Bodrum’a gelip Gümüşlük’te balık yemeyenleri dönüşte İstanbul’a almıyorlarmış diye duydum. O yüzden ille Gümüşlük’e gelecekseniz sahil kalabalığına girmeden önce iki kere düşünün. Hemen yolun başında yer alan Gümüşlük Balık Evi, sahildeki restoranlara kıyasla fiyat olarak bir nebze daha uygun. Sezonda yine kalabalık olur burası da, ancak Gümüşlük sahilinin keşmekeşinden uzak kalabiliyorsunuz, avantajı o. Mümkünse terasa rezervasyon yaptırın, gün batımını bir de oradan seyredin.

 

 

 

 Turunç Restoran

Kadıkalesi-Turgutreis yolu üzerinde, kocaman kırmızı ışıklı tabelasıyla rahatlıkla seçebileceğiniz bir yer. Geniş ve rahat bir bahçede mis kokulu mandalina ağaçları altında oturup, ayağınız toprağa değerken yemek yiyebilirsiniz. Ev yemekleri de mevcut, ama en güzel kısmı kendin pişir kendin ye sistemi. Akşamları kocaman mangalı yakıp masanıza getiriyorlar, istediğiniz eti seçip pişirebiliyorsunuz. Mezeleri ve zeytinyağlıları da başarılı. Bodrum’da bildiğim tek güzel çiğ böreği de, en başarılı kabak çiçeği dolmasını da burada yedim. Kaçırılmaması gereken bir yer.

 

 

 

Turgutreis Rıhtım Restoran

Turgutreis’te sahil şeridinden biraz uzaklaşıp arka sokaklara doğru saptığınızda, sıra sıra balıkçılar göreceksiniz. Özellikle Migros’un arka sokağında bulunan ve bu sezon açılmış olan Rıhtım Restoran bunlardan biri. Yakın zamanda denemiş olduğun bu restoranın mezeleri, özellikle Girit ezme dedikleri fesleğenli ve peynirli meze şahane. Balıkları taze ve lezzetli, ara sıcaklardan ahtapot ızgarayı özellikle tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 5 =