Fırında Sebze: Kızartmaya Alternatif

Artık hepimiz farketmişizdir, yaz biraz kısa bir mevsim. Ha geldi, ha gelecek, ay hala mı yağmur yağıyor, aman tatilde nereye gitsek derken bir bakıyoruz bitivermiş. Hele bu yaz İstanbul’da dolu, Bodrum’da deprem, orada sel, burada sağanak filan derken tekmil Türkiye olarak yazdan hiçbir şey anlamadık. Güzelim mevsimi böyle antin kuntin işlerle uğraşarak yedik bitirdik. Yedik bitirdik derken mecazi anlamda tabi ki, yoksa en azından yaz sebzeleri azalmış da olsa hala tezgahlarda. O güzelim patlıcanları, kabakları hepten kaybolmadan değerlendirmelik enfes bir yemeğimiz var bugün: fırında sebze.

Bu sebzelerle yapılabilecek en güzel şeyin aslında kızartma olduğunun ben de farkındayım. Fakat hepimizin bildiği gibi, kızartma herkesin her an yiyebildiği bir şey değil. Her şeyden önce sağlık açısından sakıncaları olabiliyor. Bir de yağda kızaran her şeyin kalorisi otomatikman üçe beşe katlanıyor, sonra yazın verdiğimiz o güzelim kilolar da unutamayan eski sevgili gibi dönüp dolaşıp kapımızı bir daha çalıyor. Bu yüzden sebzeleri karıştırıp, fırına atıp sağlıklı bir yöntemle pişirmek daha çok işimize gelebilir. Haliyle bu yemeği normal kızartmanın biraz daha pozitif versiyonu olarak düşünebiliriz.

Hazırsanız fırında sebze tarifimize geçelim:

Fırında Sebze 

Malzemeler 

3 Adet Patlıcan

3 Adet Kabak

4 Adet Yeşil Biber

2 Adet Kırmızı Biber

5 Adet Domates

6 – 7 Diş Sarımsak

1 Çay Kaşığı Tuz

1 Tutam Şeker

3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı

Yapılışı

Bundan önce denediğimiz imambayıldı tarifinden de tecrübe ettiğimiz gibi, patlıcan biraz nazlı bir sebzemiz. Soyup doğrayıp bir kenarda öylece bırakırsak bize küsüp acılaşıyor, o yüzden ilk olarak onunla ilgilenmekte fayda var. Patlıcanları alacalı soyalım, küçük küpler halinde doğrayalım ve derince bir kaba koyduğumuz tuzlu suyun içine atıp biraz bekletelim. Tuz sayesinde patlıcanın acılığı gidecektir. Bu esnada biz de gönül rahatlığıyla diğer sebzelerimizle ilgilenebiliriz. Kabakları iyice yıkayıp baş ve alt kısımlarını keselim. Dileyen kabağı soyabilir tabi, ben çok iyi yıkayıp kabuğunu üzerinde bırakmayı tercih ediyorum, burada karar tamamen sizin. Ardından kabaklarımızı da küçük küpler halinde doğrayalım. Yıkayıp kuruttuğumuz yeşil biberleri ufak ufak doğrayalım. Kırmızı biberlerin de çekirdeklerini ayıplayıp jülyen keselim. Bu sırada patlıcanların da acılığı iyice gitmiştir, onları da sudan çıkarıp kurutabiliriz.

Tüm sebzeler hazır olduktan sonra bir kapta karıştırıp, genişce bir fırın tepsisinin içine dökelim.

Sebzelerimiz hazır olduktan sonra sosu hazırlayabiliriz. Kızartma sosu benzeri domatesli sarımsaklı bir sos hazırlayacağız, bu sos hem lezzet verecek hem de sebzelerimizin pişerken kurumasını önleyecek. Sosumuz için domatesleri yıkayıp orta boy bir kap içine rendeleyelim. Sarımsakları soyup yıkayalım ve ufak ufak doğrarayak domatesin içine karıştıralım. Rendelemeye gerek yok, bıçakla küçük küçük doğramak yeterli. Tuzumuzu ve bir çimdik şekerimizi de ilave edelim ve tekrar karıştıralım. Böylece sosumuz da hazır olmuş olacak.

Hazırlanan sosumuzu da tepsiye dökelim ve sebzelerin her yerine nüfuz etmesi için iyice karıştıralım. Son olarak zeytinyağını da tepsiye dökelim ve son kez güzelce karıştıralım. Bu noktada tepsideki rengarenk sebzelerin görüntüsü adeta bir tablo gibi mest ediyor. İçinizden tepsiyi olduğu gibi çerçeveletip duvara asmak gelecektir, o hisse kanmayın. Bu canım sebzelerin pişmesi lazım sonuçta 🙂

Artık sebzelerimizi fırına atabiliriz. Başlangıçta fırını 200 dereceye ayarlayalım ki sebzelerimiz güzelce kızarsın. Birkaç dakika sonra tepsiyi kontrol edip, üstteki sebzeler iyice kızardıysa fırını 175 dereceye alabiliriz. Bu esnada tepsiyi de şöyle bir karıştırıp alt üst edelim ki, alttaki sebzeler üste çıksın ve güzelce pişsin. Bu taktiği granola yaparken de uygulamıştık hatırlarsanız, her yerinin eşit olarak pişmesi için. Şimdi de ara ara fırını kontrol edip aynısını yapalım ki, tüm sebzelerimiz eşit olarak pişebilsin.

Tepsinin her yerinin piştiğinden emin olduğumuzda yemeğimizi fırından çıkarabiliriz. Başlangıçtaki o tablo gibi görüntü, daha da renkli bir halde karşımıza çıkacaktır. Gökkuşağı gibi rengarenk sebzelerin görüntüsüne bir de kızartma benzeri o güzel koku eklenince, iyice keyifli bir görünüm ortaya çıkıyor.

 

Sebzelerimizi güzel bir servis kabına alalım ve soğumaları için buzdolabına kaldıralım. Güzelce soğuttuktan sonra ister ana, ister yan yemek olarak servis edebiliriz. Kalabalık sofralar için ideal bir meze olabilecek bu tarifi kış sebzeleriyle de deneyebilir, formülüne küçük ekleme çıkarmalar yapabiliriz. Patates çok yakışacaktır mesela. Veya kışın yapıyorsak karnabahar, brokoli, brüksel lahanası kullanabiliriz. Servis ederken yanına güzel bir sarımsaklı yoğurt da ekleyebiliriz. Ne şekilde olursa olsun, emin olun yiyen hiç kimse bunun kızartma değil de fırın yemeği olduğunu anlamayacaktır, zira lezzet açısından kızartmadan hiçbir farkı yok kendisinin.

Afiyet olsun! 🙂

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty + 11 =