5 Malzemeli Çikolatalı Muffin

Biz farketsek de farketmesek de, hayatın içinde her zaman küçük ve keyifli detaylar saklıdır. Hayatı güzelleştiren bu küçük detaylar kimi zaman günlük koşturmacaların arasında gözümüzden kaçabilir. Buna rağmen onlar aslında hep oradadır ve bizim tarafımızdan farkedilmeyi beklerler. Bir pazar sabahında kuş seslerine uyanmak gibi, en sevdiğiniz kitapla koltuğa gömülüp saatlerce okumak gibi, kahve kokusunu takip ederek güzel küçük bir cafe keşfetmek gibi… biz görsek de görmesek de bu küçük mutluluk fırsatları sürekli yanımızdan geçerler. Onları yakalayıp değerlendirmekse tamamen bizim seçeneğimizdir. Hayat, görmek isteyen herkese her daim güzelliklerini sunmaya hazır aslında. Tıpkı güzel bir sonbahar gününe, fırından gelen misler gibi çikolatalı muffin kokusuyla başlamak gibi 🙂

İçinde biraz sevgi ve çikolata barındıran her şey gibi, bu küçük tatlı muffinlerin de mutlulukla bir ilgisi var elbet. Bu çok kolay yapılan ve pamuk gibi yumuşacık olan çikolatalı muffin tarifini gerçekten mutlu etmek istediğiniz birileri için uygulamanızı öneririm. Çünkü ben bugüne kadar bu muffinleri tadıp da mutlu olmayanını görmedim. Tarifi de epey kolay, sadece 5 malzemeyle yapılıyor. Bu malzemelerin en önemlisi, aynı zamanda pamuk gibi yumuşak olmalarının da sebebi olan Nutella tabi ki. Zira içinde Nutella olan bir tarife yağ ve şeker eklemeye gerek kalmıyor. Dolayısıyla diğer kek tariflerinden daha kısa sürede hazırlama şansınız var.

Burada verdiğim ölçülerde standart muffin boyunda 8 adet kek çıkıyor. Dozajı arttırmak için kekleri küçültüp cupcake boyutunda da yapabilirsiniz. Veya en güzeli, ölçüleri tam iki katına çıkartıp 16 adet de yapabilirsiniz, seçim size ait burada.

Çikolatalı Muffin

Malzemeler

1 Su Bardağı Nutella

3 Yumurta

10 Kaşık Un

1 Paket Kabartma Tozu

1 Paket Vanilin

Damla Çikolata (Opsiyonel)

Yapılışı

Az malzemeli her tarif gibi, bu çikolatalı muffin tarifimizi de hazırlaması oldukça basit. Aslında yapılacak olan tek bir şey var; tüm malzemeleri geniş ve rahat bir kaba aktarıp hepsini bir arada çırpmak yeterli. Ama tabi ki birkaç küçük püf noktası var.

Öncelikle unun tamamını tek seferde eklememenizi öneririm. Kullandığınız bardakların boyutuna bağlı olarak, tarifte verilenden daha az veya daha fazla una ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu aslında uyguladığınız hemen her tarifte geçerli. Ben standart boy bir su bardağı kullanıyorum, bu miktara tepeleme olmayan 10 yemek kaşığı un ideal bir ölçü oluyor. Ama yine de siz un konusunda tedbirli olun derim. Nutella ve yumurtayı çırptıktan sonra unu yavaş yavaş, kıvamı kontrol ederek ekleyin. Eğer unu kaşığa doldururken ölçü biraz kaçtıysa 9 kaşık da yeterli gelebilir, dediğim gibi yavaş ve tedbirli gitmekte her zaman fayda var.

İkinci bir püf noktası da kabartma tozundan maksimum verim almak. Burada eskilerin kullandığı bir yöntemi uyguluyorum, genelde vanilya ve kabartma tozunu en sona bırakırım. Kabartma tozunu ekledikten sonra, çırpmadan hemen önce üzerine 1-2 damla limon veya sirke damlatırım. Bu küçük hile hamurumuzun iyice kabarmasını sağlıyor, böylece keklerimiz, poğaçalarımız puf puf oluyor.

Tüm malzemeleri güzelce karıştırdıysak muffin kalıplarına paylaştırabiliriz. Muffin tepsisi de kullanabiliriz, veya mutfağımızı renklendirmek için aldığımız şekilli güzel muffin kalıplarını da kullanabiliriz. Kalıplara paylaştırdığımız muffinlerin üzerine istersek birkaç tane damla çikolata da serpiştirebiliriz, böylece o güzelim çikolata lezzetinin tavan yapmasını sağlayabiliriz. Ama bu haliyle de gayet güzel bir tarif tabi ki. Muffinlerimiz 180 derece fırında, yaklaşık 25 dakikada pişecektir.

Bu güzel çikolatalı muffin ile ister sevdiklerinizi sevindirin, ister en sevdiğiniz filmin karşısına geçip kendinizi şımartın. Amaç ne olursa olsun, sonuç her zaman belli: mutluluk!

Film demişken, bu güzel muffinlerle iyi gidecek bir de film tavsiyesi vereyim size: Hector and the Search for Happiness. Hastalarının sürekli mutsuz olmasından etkilenen bir psikiyatrın, tüm dünyayı dolaşarak mutluluğun sebeplerini araştırmasını anlatan son derece keyifli bir film.

Afiyet olsun! 🙂

 

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 − 2 =