Her Şey Zamanında Güzel: Ispanak Yemeği

Kış kapımıza dayanınca mutfağın renklerinin de ufaktan değişmeye başladığı doğrudur. Farkındaysanız epeydir yaz mahsullerine veda ettik. Bunun yerine balkabağı, ıspanak, pırasa, elma gibi kış sebze ve meyveleri hayatımızda giderek daha fazla yer ediniyor. Gerçi artık her türlü sebze ve meyveyi her mevsimde bulabiliyoruz, ama bu mevsiminde yenen her şeyin hem daha lezzetli, hem de daha sağlıklı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Sırf canımız ıspanak çekiyor diye yazın ortasında yemeye kalkarsak belki sağlıklı bir seçim yapmış oluruz, ama mevsiminde yediğimiz ıspanaktan alacağımız verimi tabi ki alamayız. Hayatta her şeyin olduğu gibi mutfağın da zamanlaması, mevsimleri, dönemleri var. Eh hazır mevsimi de gelmişken, gelin beraber bu güzel sebzeleri değerlendirmeye başlayalım ve leziz bir ıspanak yemeği yapalım.

Eğer sizin de benim gibi yazın daha çok sebze yeme alışkanlığınız varsa, bu durumu hep beraber gözden geçirelim derim. Aslında kışın belirli bir ölçüde düşen vücut direncini arttırmak için sebzelerden aldığımız vitamine daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Yani çocuklara yıllardır anlatılan “Ispanak ye, güçlü ol” masalları aslında çok da hayal ürünü değil. Tabi ki ıspanak yiyen herkes bir anda Temel Reis gibi şişip, kocaman kaslarıyla üst üste 24832867 tane kavanoz açacak hale gelmiyor. Ama bu ıspanağın hem vitamin, hem de kalsiyum açısından çok zengin olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Ispanağı farklı yöntemlerle pişirenler var; benim bildiklerim sade, kıymalı, pirinçli, bulgurlu gibi çeşitler. Ben pirinç ve havuçla yapıyorum, özellikle havucun hafif şekerli tadı inanılmaz güzel bir lezzet katıyor.

Ispanak Yemeği

Malzemeler:

1 Kg Ispanak

1 Bağ Pazı (Tercihe bağlı)

1 Orta Boy Soğan

1 Büyük Boy Havuç

1/2 Kahve Fincanı Pirinç

4 Yemek Kaşığı Mısırözü Yağı

2 Çay Kaşığı Tuz

Yapılışı

Ispanak yemeği yaparken düşünmemiz gereken en önemli püf noktası ve maalesef en zahmetli kısımlarından biri, ıspanakları yıkama faslı oluyor. Benim tercih ettiğim yöntem genelde sirkeli suda biraz bekletip süzmek, ancak bu işlemi birkaç defa tekrarlamak gerekiyor ki ıspanağın bütün kumu, çamuru hayatımızdan çıksın. Yıkadığımız ıspanakları pişirmeden de iyice kurutmak lazım, ıspanak zaten pişerken su bırakacağı için üzerinde kalan suyun da yemeğe karışması tadını bozabilir.

Ispanakları güzelce yıkayıp kuruttuysak, artık pişirme faslına geçebiliriz. Başlangıç için soğanı yemeklik, havucu da küçük halkalar halinde doğrayalım. Pirinci minik bir süzgece koyup bir kenarda bekletelim, yeni gelin gibi süzülsün orada. Birazdan lazım olacak bize nasılsa.

Büyükçe bir tencereye mısırözü yağı ve soğanı ekleyip kavurmaya başlayalım. Biraz yumuşadıktan sonra tuzu ekleyip karıştıralım, ardından havuçları da acımadan atalım tencereye.

20170205_182324

Havuçlar da biraz, çok az yumuşadıktan sonra süzgeçte bekleyen pirincimizi sudan geçirip, nişastasını akıttıktan sonra tenzereye ekleyelim. Pirinci pişirmek için ekstra su eklemeye hiç gerek yok, zaten az bir pirinç kullanıyoruz, o da ıspanakların bırakacağı suyla pişecektir zaten.

Tenceredekileri şöyle bir çevirip birbirlerine alışmalarını sağladıktan sonra, ıspanakları ekleme işlemine geçebiliriz. Ispanakların (ve kullanıyorsak pazıların) içinden elimizle bir tutam alıp, kabaca doğrayalım. Çok minik minik doğramaya gerek yok, zaten pişerken pufff diye sönecekler. O yüzden şöyle bir doğramak yeterli.

20170205_182505

Doğradığımız tutamı tencereye atıp karıştıralım. Ardından yeni bir tutam alıp, doğrayıp, tencereye atıp karıştıralım. Bu işlemi tüm ıspanaklar bitene kadar tekrar edelim.

20170205_182539

Ispanak yemeği için zahmetli denmesinin bir diğer sebebi de bu aslında. Diğer sebze yemeklerinde yaptığımız gibi, bütün malzemeyi bir anda ekleyip pişmeye bırakamıyoruz. Her ne kadar piştikçe sönen ve küçülen bir malzeme olsa da, yine de bütün  ıspanağı bir anda tencereye ekleyemiyoruz. Hem yarı çiğ kalma olasılığı olduğundan, hem de 1 kg ıspanağı bir anda alacak tencerenin kolay kolay her evde bulunmayacak olmasından dolayı… Bu yüzden ıspanağı başında bekleyerek, her adımda karıştırarak, özenle hazırlamak gerekiyor. Bir de ıspanağın boyutunu görünce gözünüz korkmasın, bu gariban tencere bu kadar yeşilliği neresine alacak demeyin. Başta da dediğim gibi, piştikçe sönecek onlar. Hatta ıspanakların yarısına geldikten sonra, en başta eklediğiniz tutamların halini görünce “O kadar sebze nereye gitti ki şimdi” diye şoke olabilirsiniz, olmayın. Normal o.

Bütün ıspanakları ekleyip, hepsini birden tenceremize sığdırmayı başardıysak artık altını kısıp, kapağını kapatıp kendi haline bırakabiliriz demektir. Bunun sonrasında, yaklaşık 15-20 dakika içinde ıspanakların tamamı pişmiş olacaktır. Pişip pişmediğini anlamanın en kısa yolu da havuçları ve pirinçleri kontrol etmek, hepsi yumuşamışsa yemeğimiz servise hazır demektir. Yanında bol sarımsaklı yoğurt ile sıcak sıcak servis edebiliriz. Acı severler yerken bol pul biber de ilave edebilir, şahane oluyor.

Siz ıspanağı nasıl pişiriyorsunuz? Farklı yöntemleriniz varsa yorum olarak yazın, duymak isterim.

Afiyet olsun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 − four =