Mutfak Severlere Uygun Hediye Fikirleri

Mutfak aşkı ayrı bir aşk, ayrı bir sevgi kuşkusuz. Mutfağa girmek eninde sonunda herkes için bir zorunluluk olabiliyor, ama kimisi mutfağa zorunluluktan değil de sadece keyif için giriyor.

Mutfakta olmak bir nevi terapi bu kişiler için… Çünkü onlar sadece karnım doysun diye değil, ruhum da doysun diye yemek yaparlar. Mutfağı bu kadar seven birine hediye alırken de, farklı ve yaratıcı mutfak araç gereçleri çok işinize yarayacaktır.

Ben de oturdum, bir mutfak delisi olarak “Bana bu yılbaşı ne hediye edilse mutlu olurdum?” diye düşündüm ve sonuçta ortaya güzel hediye fikirleri içeren bu liste çıktı. Yılbaşı alışverişini henüz yapmamış olanlara bu listeyle biraz olsun fikir verebilmeyi umuyorum.

Bu hediyeyi alacağınız kişi artık eşiniz mi olur, anneniz mi, en yakın arkadaşınız mı bilemem tabi… Ama kim bilir, belki bu hediye ile yapılan güzel bir yemek gün gelir döner dolaşır ve bir sofrada önünüze düşüverir 🙂

Mutfak Severlere Uygun Hediye Fikirleri

Kahve Makinesi

Kahvenin altın çağını yaşadığı bir devirde yaşadığımız kesin. Elimizi sallasak üçüncü dalga kahveciye çarpıyor. Kahve severler için bunun avantajı farklı kahve çeşitlerine ulaşabilme imkanı getiriyor olması. Bununla beraber ev tipi kahve makineleri de artık daha çeşitli ve farklı kahveler yapabiliyor hale geldi.

Bu yüzden tek tip kahve yerine farklı ve çeşitli kahveler yapabilen bir kahve makinesi hediye etmek, meraklılarını çok sevindirecek bir hamle olabilir.

Küçük bir tavsiye: severek içtiğimiz çoğu kahve çeşidi espresso temelli olduğundan, özellikle espresso yapabilen bir makine seçmeye dikkat etmenizi öneririm.

Farklı zevk ve bütçelere uygun seçeneklere buradan ulaşabilirsiniz: https://goo.gl/YWUoy5

Şekilli Doğrayıcılar

Günümüzde had safhada popüler olan bir diğer konsept de sağlıklı beslenme. Sosyal medya profilleri eat clean mottolarından, unsuz-şekersiz-yağsız tariflerden geçilmiyor. İtiraf ediyorum ben de bu yöntemlere başvuruyorum arada, malum en sevdiğim şeylerden biri kahvaltıda yulaf tüketmek 🙂

Unlu gıdalar yerine koyabileceğiniz alternatiflerin arasında makarna veya patates cipsi şeklinde kesilmiş ve böyle pişirilmiş sebzeler de yer alıyor. Fakat sebze yemeklerine bu havayı katabilmek için, bu şekil doğrama yapabilen alet edevata ihtiyacımız var.

Siz de etrafınızdaki sağlıklı beslenme meraklıları için bu tarz bir kesici-doğrayıcı aleti hediye alternatifi olarak düşünebilirsiniz, inanın makbule geçecektir.

Bilimum alternatif arasından seçim yapabileceğiniz link burada: https://goo.gl/z4Sq2d

Farklı Servis Tabakları / Setleri

Eğer sofranızda değişik şekilli, rengarenk servis setleri kullanıyorsanız:

A) Yeni evlisinizdir

B) Önemli bir misafiriniz vardır

C) Hepsi

Bu tür bir servis setiyle karşılaştıysanız bilin ki önünüzdeki sofra sizin için özel olarak, özene bezene hazırlanmış. Çünkü cicili bicili servis setleri aslında standart öğünlerden ziyade özel günler için tercih edilir.

Bu servis setine değişik şekilli temalı tabaklar, kocaman pasta servis setleri, cafcaflı renklerde salata karıştırma setleri vs dahil olabilir.

Bu tür hediye fikirleri, genelde mutfağı renklendirmek ve keyifli hale getirmek için çaba harcayan kişiler için uygundur.

Farklı renk ve desenlerde hediye seçeneklerini burada bulabilirsiniz: https://goo.gl/sk67u5

Ahşap Peynir Tabağı

Bu tabakların resmi adı her ne kadar sunum tabağı olsa da, çoğunlukla peynir tabağı olarak kullanıllırlar. O yüzdendir ki züccaciyecinize gidip peynir tabağı diye sorarsanız, neden bahsettiğinizi şıp diye anlayacaktır. Yılların dalgalı fönünün bir dönem Bihter fönü diye anılması gibi, bu ahşap tabaklar da ekseriyetle peynir tabağı olarak bilinir.

Piyasada bu tür tabakların farklı ebat ve şekillerde olanlarını bulmak mümkün. Dümdüz olanlarına çeşit çeşit peynirler dizilebilir, bölmeli olanları kuruyemişlerle zenginleştirerek kullanılabilir. Hatta yanında peynir ve şarküteri için özel servis setleriyle takım olanlardan alınıp, epeyce bir sunum zenginliği sağlanabilir.

Sunum delisi arkadaşlarınızı mutlu etmek isterseniz, farklı seçeneklere buradan göz atabilirsiniz: https://goo.gl/uNs586

Fondü Seti

Çocuklu aileleri de, beraber yemek yapmayı seven çiftleri de çok mutlu etme potansiyeline sahip bir seçenektir. Bu yüzden hediye fikirleri listesinin vazgeçilmez maddeleri arasında yer alır kendisi.

Yaygın kullanımının aksine sadece çikolata değil, peynir eritmek için de kullanılabilir bu setler. Farklı peynir çeşitlerini karıştırarak eritip, içine ekmek veya çeşitli tuzlu krakerler bandırarak da kullanabilirsiniz.

Hem kabul edelim, ateşte birşeyler eritip yemek çok keyifli. Evinizde oturduğunuz yerden  kamp ambiyansı yaratmanızı sağlayabilecek tek eylem 🙂

İlgilenenler için farklı fondü setleri bu linkte: https://goo.gl/c3jLsU

İleri Seviye Yemek Kitapları

Yemek kitaplarının İngilizce ders kitabı gibi beginner vb kategorilere ayrılmadığını düşünürsek, bu seçeneği tercih edeceklerin işi bir nebze daha zor olabilir. Yine de her mutfaksever elinin altında güzel bir kaynak bulunmasına önem verir, bu yüzden alacağınız yemek kitabı büyük olasılıkla makbule geçecektir onun için.

Yine de muhatabınız ileri seviyede bir mutfakseverse, ona Jamie Oliver ayarında ünlü bir şefin kitabını hediye ettiğinizde daha da mutlu olacağı kesin.

Şeflere layık yemek kitapları seçeneklerine buradan bakabilirsiniz: https://goo.gl/Bgvs2P

Pasta Süsleme Seti

Pastacılık konusunda bilgisi olsun veya olmasın, her mutfakseverin en sevdiği ve en çok özendiği şeylerden biri de süslü püslü pastalar yapmaktır. Özenle yaptıkları pastaları rengarenk desenlerle süsleyip, misafirlerine ikram etmekten büyük keyif alırlar.

Bu kişiler başta belirttiğim gibi, yemeğin lezzeti kadar sunumuna da önem verenlerdendir. Bu yüzden sıradan pastalar yapmak onları tatmin etmez, ekstra olarak pastalarını süsleme ihtiyacı duyarlar.

Bu kişilere hediye edeceğiniz farklı kalıp ve aparatlar onları pek mutlu edecektir. Hem kimbilir, belki bu sene yılbaşı pastanızı beraber hazırlayıp süslersiniz 🙂

İlgilenenler için farklı seçenekleri paylaşmak isterim: https://goo.gl/XdkcbB

Peki siz bu yıl nasıl bir hediye alsanız çok mutlu olurdunuz? Öğrenmeyi çok isterim, bana yazın, bu listeyi beraber genişletelim.

Herkese şimdiden sevdikleriyle ağız tadıyla geçecek bir yıl diliyorum 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 1 =