Yılbaşı Sofrası Kurmanın Püf Noktaları

Yılbaşı kutlamaları genelde insanların en fazla ayrıştıkları konulardan biridir. Kimi mutlaka dışarda olmalıyım, çılgınca eğlenmeliyim der; kimi evde pijama-terlik-tv üçlüsüyle sakin bir akşam geçirmeyi tercih eder; kimi herkesi eve doldurup parti verir, veya en yakın ev partisine kapağı atar.

Tabi ki seçeneğimiz ne olursa olsun, tüm bu grupların hemen hepsinin tek bir ortak noktası vardır: zevkle kurulan, keyifle oturulan bir yılbaşı sofrası.

Ben şahsen yılbaşında ev ortamında olmayı tercih edenlerdenim. Açık konuşmak gerekirse mekanların yılbaşı yaklaşımlarının sadece “Aynı yemeğe 5 katı para al-dansöz oynat-konfeti serp” olduğuna inanıyorum, haliyle bu tür bir eğlence anlayışı beni pek tatmin etmiyor. Eh malum 31 Aralık, yarımküremizde oldukça soğuk bir güne denk geliyor. Bu yüzden yeni yılı genelde ailece evde, veya bir ev partisinde arkadaşlarımla karşılamayı tercih ediyorum.

Hal böyle olunca da yılbaşı sofrası kurma konusunda epey tecrübe edindim. Eğer bu yıl siz de evde bir sofra kurup ailesini veya arkadaşlarını ağırlayacak gruptansanız, sizinle birkaç ufak püf noktası paylaşmak isterim. Bu sayede bu yeni yıla keyiflie, huzurla, her zamankinden bile daha mutlu gireceğinizi umuyorum 🙂

Yılbaşı Sofrası Kurmanın Püf Noktaları

1.Planlama Her Şeydir

Hayatta her şeyini planlı programlı yapan insanlar vardır, bilir misiniz? Hah işte, ben onlardan biri değilim. Fakat faydalı bir alışkanlık olduğu için, son dönemlerde mümkün olduğunca her konuda planlı hareket etmeye çalışıyorum. Özellikle kalabalık bir misafir grubu ağırlamadan önce menüyü düşünüp birkaç gün öncesinden planlamanın hayatı epey kolaylaştırdığını farkettim. Bu yüzden size de tavsiyem bu yönde olacak.

Çıkış noktamız şurası olsun: Yılbaşı sofranızda kimler olacak? Oturun misafirlerinizin bir listesini yapın. Sonra bakın bakalım, bu insanların sevmediği, hayatta yemem dediği, dahası alerjik reaksiyon gösterdikleri besin grupları var mı?

Örneğin, hayatta patlıcan yemeyen bir misafirin önüne 3 çeşit patlıcan salatası veya islim kebabı koymak çok pozitif bir imaj yaratmayacaktır sizin için. Veya bir diyabet hastası konuğunuz olacaksa sırf tatlı değil, zeytinyağlılara koyduğunuz şekere bile dikkat etmeniz gerekecektir.

Bu gibi noktaları göz önünde bulundurarak, kullanmamanız gereken yiyecek maddelerinin bir listesini çıkarın. Buna göre de menünüzü belirleyin. Hem son dakika siz sıkışmamış olun, hem de masadaki herkes keyifle, mutlulukla yemeğe katılabilsin.

2.Menünün Olmazsa Olmazlarını Atlamayın

Belli özel günlerin belli kuralları vardır, haliyle bu günlerde kurulan sofralar için de kurallar geçerlidir. O günün temasına uygun bir sofra kurarken, bu gibi kuralları da atlamamakta fayda var.

Misal, yılbaşı sofrası için vazgeçilmezlerden biri hindidir. Koca bir hindiyi fırında kızartmanın zor ve bazı durumlarda gereksiz olduğunu ben de biliyorum, ama bu o gece hindi yapmaktan vazgeçeceğimiz anlamına gelmemeli. Kasaptan bütün yerine parça hindi alıp, tandır tarzında veya düdüklü tencerede normal yemek gibi pişirmek de bir seçenek.

Menü hazırlarken bu gibi detay noktaları da göz önünde bulundurun derim. Emin olun size zor gelen her işin bir kolay yolu, bir püf noktası vardır. Biraz araştırmakla bunları mutlaka bulursunuz.

İkinci bir önemli nokta da şu, menü planlaması yaparken ana başlıkları atlamamak gerek. Eğer tam bir menü servis edeceksek çorba-mezeler-ara sıcaklar-ana yemek-salata-tatlı-meyve maddelerinden her biri sofrada olmalı.

Tabi menü içeriğini gelecek kişi sayısına göre sınırlamak da önemli. Kalabalık sofralar kurmak elbette zevkli, ama 6 kişi için hazırlık yaparken 12 kişilik yemek yapıp bir sürü israfa yol açmayın. Gerçi bazılarının en sevdiği şey yılbaşı sonrası artan mezeleri gidip gelip yemek olabiliyor, misal ben 🙂 Siz yine de çok abartmamaya çalışın.

Kalabalık grupları ağırlayacak kişiler için bir püf noktası: az miktarda çok çeşit yerine, çok miktarda az çeşit her zaman için daha kurtarıcıdır. Az az 10 çeşit meze yapmak yerine, daha büyük porsiyonlarda 5 farklı meze çeşidi kalabalık sofralar için daha mantıklıdır. Hem herkes için her şeyden yeterli miktarda olur, hem de siz daha az yorulmuş olursunuz.

 

3.Süslemeler Önemli

Her sofrada bu madde gerekli olmayabilir, ama yılbaşı sofrası biraz da süsleme istiyor, kabul edelim. İnsan o sofraya oturunca o günün özelliğini, kutlanacak bir sebep olduğunu ve bunun için o masada toplanıldığını hatırlamak istiyor. Bu yüzden süslemeler, yılbaşı sofrası hazırlarken atlanmaması gereken maddeler arasında.

Süslemelerde önemli olan şey, masanın boyutu ve içeriğiyle orantılı olmaları. Eğer masanız yeteri kadar büyükse, tam ortada yılbaşı temalı güzel ve büyük bir masa süsü keyifli bir görüntü verebilir. Ama bu süsün tabi ki masada yemeklere de yer bırakacak boyutta olması lazım 🙂

Eğer masanız buna uygun değilse, tabakların ve servis edilecek yiyeceklerin arasına küçük süsler serpiştirmek daha akıllıca olacaktır. Bunun için yılbaşı ağacına kullandığınız süslerden artan, eskiyen, çengelleri kopanlar varsa onları da masada değerlendirebilirsiniz. Veya artık kullanmadığınız, ip formundaki uzun süsleri keserek değerlendirebilirsiniz.

Küçük bir tavsiye: Yılbaşı temalı mumları da atlamayın. Yakmaya kıyamasanız bile masada görüntüsü keyifli oluyor.

4.Farklı Sunumlar Denemekten Çekinmeyin

Özel günlerde hazırlanan yemeklerin lezzeti kadar sunumu da önemlidir. Bu yüzden böyle günlerde yaratıcılığımızı istediğimiz kadar konuşturabiliriz.

Örneğin, yılbaşı için size sevdiğiniz bir yerden pasta geldiyse, o pastanın üzerindeki süsleri atmayın. Bir kere bulaşık makinesinde yıkarsanız pırıl pırıl tertemiz olacaklardır. Bu süsleri daha sonra kendi yapacağınız pasta ve keklerde değerlendirebilir, hatta altı düz olanları masa süslemesinde de kullanabilirsiniz.

Sadece kek veya pastada değil, diğer yiyeceklerde de bu süsler değerlendirilebilir. Sert veya kıvamlı mezelerde de bu süsleri kullanabilirsiniz, tabi  çok sulu yiyeceklerde bu yöntem işe yaramayabilir. Daha çok fava, humus gibi mezelerde kullanmanızı öneririm.

Bir diğer seçenek de kek ve kurabiye kalıpları. Yılbaşı mezeleri yazısında da belirttiğim gibi, kıvamlı mezelerinizi en sevdğiniz kek kalıbına dökerek soğutabilir ve farklı bir şekil almasını sağlayabilirsiniz. Tek bir kek kalıbı yerine muffin veya kurabiye kalıpları kullanarak tek kişiilik meze servisleri de hazırlayabilirsiniz.

Yeri gelmişken, bu kurabiye kalıplarıyla yapabileceğiniz çok keyifli bir yılbaşı kurabiyesi tarıfım de mevcut. Kendisine buradan ulaşabilirsiniz: https://goo.gl/52t9Zm

Benim size önerilerim bu kadar, gerisini zevkinize ve hayal gücünüze bırakıyorum. Ve de sevdiklerinizle beraber, mutlulukla, keyifle, ağız tadıyla geçireceğiniz bir yıl diliyorum.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 − two =