Peynir Tabağı Nedir, Ne Değildir?

Güzel ve özenli bir yemek davetinin olmazsa olmazlarından biri de hiç kuşkusuz peynir tabağı.

Peynir aslında yemeklerin jokeri gibi bir şey, her öğünde ve her besinle bir şekilde değerlendirme şansımız var kendisini. Makarnaya yakışıyor, tostun zaten ham maddesi, şaraba zarifçe eşlik ediyor. Hele kahvaltı onsuz düşünülemez bile. Bu yüzden peynir tabağı yemek davetlerimizin vazgeçilmezlerinden biri.

Tabi ki iyi bir peynir tabağı hazırlamanın da bazı püf noktaları var.

Servis edeceğiniz peynir çeşitlerinden tutun, peynir tabağında olması gereken diğer malzemelere kadar, dikkat edilecek bazı detaylar var. Bugün sizin için bu detayları bir araya topladım.

Bazı küçük püf noktalarına dikkat ederek, son derece lezzetli ve keyifli peynir tabakları hazırlayabiliriz.

Nasıl mı? Gelin başlayalım.

Peynir Tabağı Nedir, Ne Değildir? 

Bir konuda anlaşalım: Peynir tabağına sadece peynir koymak istiyorsanız, bence hiçbir sakıncası yok. Tamamen zevk meselesi.

Ama gerçekten şık ve dolu dolu görünen bir peynir tabağı oluşturmak istiyorsak,peynirden daha fazlasına ihtiyacımız var.

Bugüne kadar gördüğüm (ve kendim de hazırladığım) tabakların birkaç ortak noktası var. Ki bana göre bu ortak noktalar, iyi bir peynir tabağının püf noktalarını oluşturuyor:

  • Peynir çeşitleri
  • Şarküteri çeşitleri
  • Kuruyemiş
  • Meyve Çeşitleri
  • Kraker ve Türevleri

Peynir Çeşitleri

Peynir tabağımızı hazırlarken, şüphesiz ki bir numaralı çıkış noktamız peynirlerimiz olmalı. Burada dikkat etmemiz gereken, mümkün olduğunca farklı türlerde peynirleri bir araya getirmek.

Kullanacağımız peynir adedi hazırlanan sofraya ve davetin boyutuna göre değişecektir. Yine de en az 3 farklı çeşit peynire yer vermekte fayda var.

Burada dikkat edeceğimiz püf noktası, dengeli bir tabak oluşturmak için zıt türlerde peynirleri birbiriyle dengelemek.

Eğer peynir tabağımızı yemek öncesinde servis edeceksek mutlaka otlu peynir, lor peyniri veya mozzarella gibi hafif bir seçeneğe yer verelim. Bu sayede misafirlerimizin midelerini çok fazla yormamış oluruz.

Biraz daha yumuşak yapıda bir peynir eklemek istersek karper, veya ithal peynir seviyorsanız brie güzel bir seçim olacaktır. Bu seçkinin yanına biraz daha keskin lezzette bir peynir ekleyip dengelemek için cheddar veya isli çerkez peyniri tercih edebiliriz. Bir de yanında parmesan veya İzmir tulumu eklediğimizde, dengeli ve keyifli bir tabak ortaya çıkarma olasılığımız çok yüksek.

Bu tabağı sadece örnek olarak verdim, ama son noktada kararı verecek olan tabi ki sizin damak zevkiniz. Buradaki seçenekleri arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Eğer en sevdiğiniz peynir dil peyniriyse, sırf daha önce hiçbir tabakta kendisini görmediniz diye eklememezlik etmeyin. Peynir seçeneklerini öncelikli olarak kendi zevkinize, ve tabi konuklarınızın zevkine göre belirlemeyi unutmayın.

Bu noktada vermek istediğim birkaç küçük püf noktası daha var:

  • Peynirleri servis etmeden en az bir saat önce buzdolabından çıkarın. Aksi halde peynire yumuşayacak kadar zaman bırakmamış olursunuz. Aynı zamanda buz gibi soğuk peynirin lezzetinin pek de güzel olmayacağını unutmayalım.
  • Her peynir çeşidi için ayrı bir servis bıçağı veya çatalı eklerseniz, misafirlerinize güzel bir hoşluk yapmış olursunuz. Bu sayede peynirlerin lezzeti birbirine karışmadan servis yapmak mümkün olur.
  • Eğer servis edeceğiniz peynirler arasında yoğun ve keskin kokulu bir seçenek varsa, bu peyniri ayrı bir tabağa alın. Bu sayede tatlar ve kokuların birbirine karışmasının önüne geçmiş olursunuz.

Şarküteri Çeşitleri

Başta da söylediğim gibi, şık ve keyifli bir peynir tabağı için peynirden daha fazlasına ihtiyacımız var. Bu noktada yardım alabileceğimiz başlıca malzeme şarküteri ürünleri.

Burada özellikle pişirme gerektirmeyen, çiğ tüketilebilecek şarküteri ürünlerini tercih etmek önemli. Peynir tabağı soğuk yiyeceklerden oluşan bir seçki olduğundan, içine sıcak seçenekler dahil etmek lezzeti fazlaca karıştırabilir. Artı, genelde bu tür tabaklar yemeğin sonuna kadar masada kalır. Bu yüzden içine sıcak ürünler eklersek, bu ürünlerin soğuyup tüm lezzetini kaybetmesi riski var.

Peynir tabağına en çok yakışan ve en çok tercih edilen genelde pastırma, salam ve jambon çeşitleridir. Tabi ki peynir seçiminde olduğu gibi, burada da en önemli kriter sizin damak zevkiniz.

Şahsen tavsiyem: özellikle ithal peynirlerin yanına füme et seçeneklerini eklemeye özen gösterin. Zira bu ikili beraberce çok iyi gidiyor.

 

Kuruyemiş

Şık tabakların bir diğer olmazsa olmazı bence kuruyemiştir. Özellikle peynir tabağında ağırlıklı olarak yumuşak malzemeler kullanıyoruz, bu nedenle biraz da olsa kıtırlık katmak için kuruyemiş iyi bir seçenek. 

Bu tür tabaklarda genellikle badem tercih edilir, ki peynirin yanına en çok yakışan yemişlerden biridir. Özellikle tuz ilavesi olmayan çiğ badem kullanmanızı öneririm, çünkü seçtiğimiz peynirlerden en az biri illa ki tuzlu olacaktır. Böylelikle tabak içindeki tuz tadını da dengelemiş oluruz.

Badem dışında ceviz veya kaju fıstığı da güzel bir seçenek. Tabi bunların da çiğ ve tuzsuz versiyonlarını tercih etmekte fayda var. Çok farklı baharat ve tatlar içeren bir karışım hazırlamak kimi durumlarda güzel olabilir, ancak çoğu durumda birbirini bastırabilecek lezzetleri bir araya getirmek riskli olabilir.

Meyve Çeşitleri

Peynir tabaklarına eklenebilecek bir diğer seçenek de meyveler. Meyve eklemekteki öncelikli amacımız, ağırlıklı tuzlulardan oluşan tabağımızı tatlı bir lezzetle dengelemek.

Burada kuru meyve olduğu kadar taze meyveler de çeşitlilik katmak açısından kullanılabilir, ancak tabi ki dikkat etmemiz gereken belli noktalar burada da var.

Taze meyve kullanacaksak, özellikle elma, armut gibi çabuk kararan meyveleri tercih etmemekte fayda var. Tabak içinde simsiyah kalmış meyve görüntüsü pek hoş olmayacaktır 🙂

Peynirin yanına en çok yakışan meyvelerden üzüm veya incir tercih edilebilir, ki çoğu peynir tabağında bunlara rastlamışlığımız vardır. Mevsimiyse taze çilek de kullanabiliriz.

Kuru meyvelerde ise kararma gibi bir problem olmayacağı için tamamen zevkimize göre hareket edebiliriz. Kuru kayısı, kuru erik, cranberry gibi seçeneklerle tabağımızın lezzetini rahatlıkla dengeleyebiliriz.

Kraker ve Türevleri

Bol çeşitli ve şık bir peynir tabağının olmazsa olmazlarından biri de karbonhidrat ağırlıklı bir seçenek eklemek. Burada doğrudan ince kesilmiş ufak ekmek dilimleri de kullanabiliriz. Özellikle baget ekmekler çoğu peynirle iyi gider.

Daha farklı bir lezzet arayacak olursak kraker kullanabiliriz. Piyasada bulabileceğimiz birçok seçenek var. Tavsiye arayanlar için  Gran Pavesi’nin Domatesli veya Zeytinli krakerleri yardımcı olabilir. Veya pastane ve fırınlarda bulabileceğiniz baton sale de bu konuda yardımcı olacaktır.

Farklı Bir Sunum Önerisi: Pastırmalı Baton Sale

Baton sale seviyorsanız, peynir tabağınıza çok yakışacak bir de sunum önerim var size. Bunun için gereken malzemeler sadece: Baton sale, taze kaşar ve pastırma.

Baton sale biraz uzun olduğu için ortadan ikiye kırarak kullanabilirsiniz.Taze kaşarı ince uzun dilimler halinde dilimleyelim. Pastırmaların içine birer dilim taze kaşar ekleyip, baton salelerin bir ucuna saralım. İşte bu kadar basit!

Bu tarifi peynir tabağına çeşit olarak ekleyebileceğiniz gibi, ayrı bir tabakta tek başına bir aperitif çeşidi olarak da kullanabilirsiniz. Seçim size ait tabi ki 🙂

Genelde davet sofralarının baş tacıdır ama, güzel ve özenli bir peynir tabağı hazırlamak için bir davet vermeyi beklemeye de hiç gerek yok aslında. Başbaşa veya kendi başımıza kahvaltı da yapıyor olsak, az çeşitle güzel bir tabak hazırlamamız mümkün. Başkalarına gösterdiğimiz özeni kendimize neden göstermeyelim? 🙂

Afiyet olsun! 🙂

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 + nine =