3 Malzemeli Kolay Kurabiye

Bugün size dünyanın en şipşak, en zahmetsiz, en kolay kurabiye tarifini getirdim. Hem de sadece 3 malzeme ile!

Bu kurabiye tarifinin benzerlerini  özellikle Pinterestte bolca görüyordum, eminim sizler de görmüşsünüzdür. Epeydir denemek istiyordum, sonunda denedim ve tam ölçüsünü keşfettim. Başarılı olduğunu anlar anlamaz da hemen yazmak istedim, çünkü gerçekten hayat kurtaran bir tarif.

Bu kolay kurabiye tarifimiz gayet hızlı olmasının yanında aynı zamanda son derece sağlıklı. Çünkü içinde un, yağ ve ilave şeker bulunmuyor. Bunların yerine daha sağlıklı alternatiflerini kullanıyoruz.

Diyelim ki çat kapı birileri geldi, veya okuldan aç gelen çocuğu doyurmak istiyorsunuz, en olmadı komşudan gelen tabağı boş göndermek içinize sinmiyor. Hemen bu kurabiyeden pişirip değerlendirebilirsiniz, ikram ettiğiniz herkes çok mutlu olacaktır emin olun.

Hazırsanız tarifimize geçelim:

3 Malzemeli Kolay Kurabiye

Malzemeler

3 Adet Olgun Muz

1 Su Bardağı Yulaf Ezmesi

40 Gram Bitter Çikolata

Yapılışı

Hani şu kararmış, yer yer ezilmiş, yenecek durumda olmayan ama ne yapacağınızı bilemediğiniz muzlar var ya; işte şimdi onları beraber değerlendireceğiz.

Benim muzlarım küçük boy olduğu için 3 adet kullandım, eğer muzlarınız orta boy veya daha büyükse 2 adet muz da yeterli olacaktır.

İlk iş olarak muzlarımızı karıştırma kabına koyalım ve bir çatal yardımıyla iyice ezelim. Hiçbir yerinin sert kalmadığından ve iyice ezildiğinden emin olalım.

Ardından 1 su bardağı yulaf ezmesini muzlarımıza ekleyelim ve bir spatula yardımıyla karıştıralım. Mikser kullanmaya gerek yok, ufalanıp birbirine karışması gereken malzemeler kullanmıyoruz, bu nedenle spatulayla karıştırmak yeterli olacaktır.

Yulaf ve muz iyice karıştıktan sonra, içine bitter çikolata ekleyebiliriz.

Bitter çikolatayı sevmeseniz de bu kurabiyede mutlaka kullanmanızı tavsiye ederim, muzun hafif şekerli tadını dengelemek için en ideal malzeme olduğunu düşünüyorum. Hem ilave şeker kullanmadığımız için kurabiyeye biraz lezzet katacaktır, hem de aşırı şeker eklemesi yapmadan sağlıklı bir tarif oluşturmamızı sağlayacak.

Bitter çikolatayı istediğiniz formda kullanabilirsiniz. Çoğu tarifte rendeleyerek konmuş, ben kurabiyenin içinde iri parça çikolata sevdiğim için bıçakla biraz doğrayarak ekledim. İster rendeleyerek, ister parça parça bölerek, her iki şekilde de kullanmak mümkün.

Hamurumuz hazır olduğuna göre artık pişirme safhasına geçebiliriz.

Fırın tepsisine yağlı kağıt serelim. Hamurumuzdan birer tatlı kaşığı alıp, fırın tepsisine aralıklı olarak dizelim. Çok fazla kabaran ve yayılan bir hamur olmadığı için kurabiyelerin arasını açık tutmaya gerek yok, istediğiniz gibi rahat rahat dizebilirsiniz. Bu ölçüyle 14-15 tane kurabiye çıkabiliyor.

Artık kurabiyelerimizi fırına verebiliriz. Önceden ısıtılmış 170 derece fırında, yaklaşık 20 dakikada pişiyorlar.

Bu kurabiyenin pişip pişmediğini anlamanın en güzel yolu yulafları kontrol etmek. İçindeki yulaf güzelce kızardıysa pişmiş demektir. O noktada fırından almanız gerekir, yoksa yanabilirler.

Fırından çıkardığımız kurabiyeleri hafif ılıtarak servis edebiliriz.

Bu tarif üzerinde istediğiniz gibi doğaçlama yapabilirsiniz. Çikolata sevmeyenler kuru kayısı, kuru erik gibi farklı kuru meyveler kullanabilir, içine kuruyemişler de eklenebilir. Her şekilde sonuç hem sağlıklı hem de lezzetli olacaktır.

Afiyet olsun! 🙂

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + 19 =