Rokalı Patlıcan Salatası

Hep aynı salataları yapmak yerine farklı tarifler arıyorsanız çok haklısınız, ben de aynı durumdayım. Bu yüzden bugün sofralarınıza lezzet katacak yepyeni bir salata tarifiyle geldim: Rokalı Patlıcan Salatası.

Kat kat ve rengarenk görünümüyle hem göze hem mideye hitap eden, hafif ama son derece lezzetli bir salata kendisi.

Bu salatayı en çok kırmızı etle yakıştırıyorum ben. Aslında içinde bolca roka olduğundan balıkla da çok iyi gidiyor. Siz her ikisiyle de deneyip kendi kararınızı verebilirsiniz.

Bu salata için klasik salata çanakları yerine Borcam türü bir servis tabağı kullanmanızı öneririm. Bu şekilde görüntüsü çok daha şık oluyor.

Az malzemeyle bolca lezzet yaratabileceğiniz bu güzel salatanın tarifi için böyle buyrun:

Rokalı Patlıcan Salatası

Malzemeler

1,5 Kg Patlıcan

2 Demet Roka

2 Adet Nar

2 Limonun Suyu

4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı

Yapılışı

İlk olarak patlıcanlarımızı közlemekle başlayacağız. Közleme işlemi için fırını da kullanabilirsiniz, ben ocak üstünde közlengeçle yapmayı tercih ediyorum genelde, miktar bol olunca fırın da rahat olabilir.

Patlıcanları güzelce yıkayalım, üzerinde çatalla birkaç yerinden delikler açalım. Her tarafı eşit olarak kızarana kadar közleyelim.

Eğer vaktiniz yoksa veya pratik olsun isterseniz hazır közenmiş patlıcan konservelerinden de kullanabilirsiniz. Bu durumda kullanmadan önce patlıcanları bir su yıkamanız faydalı olabilir, varsa konserve içine eklenmiş olan ilaçları bir nebze olsun azaltır.

Közlenmiş patlıcanlarımızı küçük küpler halinde doğrayalım ve servis tabağımıza yayalım.

Güzelce yıkadığımız rokalarımızı ince ince kıyalım ve patlıcanların üstüne ekleyelim. Bu salatada malzemeleri karıştırmayıp, her birini ayrı bir katman olarak yayacağız, böylece sunumu da gayet güzel olacak.

Roka miktarı gözünüze az veya fazla geldiyse de şöyle ayarlayabilirsiniz; patlıcanların üstünü tamamen kaplayacak kadar kullanmanız yeterli. Artanını temiz bir kap veya poşetle buzdolabında saklayıp başka salatalarda veya söğüş olarak değerlendirebilirsiniz tabi ki.

Son olarak salatamıza nar ekleyeceğiz. Rokanın üzerinin de tamamen narla kaplanması gerekiyor, bu yüzden malzemelere 2 adet nar olarak ekledim. Tabi narınız çok büyükse 1 tane de yetebilir, bizim bu yıl aldığımız narlar hep kocamandı 🙂 Yine önemli olan rokanın üzerinin tamamen narla kaplanması, miktarı bu şekilde ayarlayabilirsiniz.

Nar ayıklamak için birçok farklı yöntem var, bunları araştırabilirsiniz. Benim tercihim klasik yöntem olan, narı dörde kesip tanelerini elle ayırmak. Biraz zaman alıyor ama en lezzetli hali bu diye düşünüyorum.

Bir diğer yöntem olarak da nar ayıklayıcıları kullanabilirsiniz. Birçok farklı çeşidi var, buradan uygun bir tane seçebilirsiniz: http://bit.do/eLUG9

Narımızı da ayıklayıp ekledikten sonra sadece sosumuz kalıyor. Limon suyu ve zeytinyağını da ilave ettik mi işimiz tamam.

Arzu edenler bir tutam da tuz ilave edebilir, ancak tadına bakarak yapmanızı öneririm. Bence gerek olmuyor ama tabi damak tadınıza göre karar verebilirsiniz.

Artık salatamızı servis edebilir, üstten başka yandan başka görünümüyle sofradaki herkesi şaşırtabiliriz 🙂

Afiyet olsun! 🙂

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine − 7 =